Wojna z zanieczyszczeniem

Zaledwie kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie faktu warto nabrać trochę refleksji nawiązujących do sporego problemu, który pojawia się w obrębie całej Polski. Mowa tu istotnie o smogu, który z pewnością potrafi być dla społeczeństwa naprawdę niezwykle niszczycielski. Toksyny, którymi oddychamy w sumie codziennie, mają oczywiście związek z nieustannym rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. Jak wiadomo warto cyklicznie objaśniać czym jest degradacja powietrza lub też jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został właśnie ten temat. Trzeba mieć pojęcie, że aktualnie w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił też problem smogu. Skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego przypomniał ponadto, iż mniej więcej połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy my sami w domach. Uznał, że jeśli nie rozmontujemy kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


Dodatkowo, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem włączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki, Piotr Woźny ogłosił, iż wyrabiana przez wymienioną spółkę energia za około dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również to, iż problem ze smogiem i z COVID możemy ze sobą swobodnie połączyć. Plaga koronawirusa początkowo pojawiła się w lokalizacjach o niezmiernie wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bez wątpienia warto również zdawać sobie sprawę z tego, co zasadniczo jest główną tego przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu bez liku niszczących substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wspomnianych specyfikacji jest wyjątkowo ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz